beyin felci nedir

Beyin felci, beyne gitmekte olan damarların tıkanması neticesinde beyne kan gitmemesi veya fazlaca gitmesinden dolayı damarlarda meydana gelen yırtılmalar, beynin bir bölgesinin hasar görmesi gibi durumların genel adıdır. Beyin felcinin üç türü bulunur. Bunlar beyin effarktüsü, beyin kanaması ve geçici beyin felcidir

Beyin enfarktüsü: Beyinde bulunan bir kan damarının, boyunda ya da beyinde oluşan bir kan pıhtısından ötürü tıkanmasıdır. Bundan dolayı da beyne çok az ya da geçici olarak hiç oksijen gitmemektedir. Buna bir atardamarın kireçlenmesini örnek gösterebiliriz. Böyle bir durumda beyin enfarktüsü söz konusudur.

beyin felci belirtileriBeyin kanaması; Beyinde bir kan damarının çatlaması ya da patlaması neticesinde beyin dokusunda kan birikmesi olur. Bu durumda da bir beyin kanaması söz konusudur.

Geçici beyin felci; Adından da anlaşılacağı gibi kısa süreli olan beyin felcidir. Damarlar genellikle 24 saat içinde kendiliğinden açılır ve kan akışı normale döner. Buna da geçici beyin felci denmektedir.

beyin felciBeyin felcinin belirtileri

Beyin felci geçiren insanların %80’inde beyin enfarktüsü söz konusudur. Kalan %20’lik kısım ise beyin kanamasıdır. Daha çok genç yaştaki kişilerde görülen bir durumdur ve beyin dokusunda görüşmezse kan damarı bazen düzeltilebilmektedir. Bir enfarktüs, beynin gövde yapısında da oluşabilir ve bu, omurilik ile olan bağlantısıdır. Belirtileri genellikle baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, konuşma bozukluğu, yutkunma şikayetleri, çift görme ve hareket kontrolsüzlüğüdür. Bu belirtilere ilave olarak aynı anda güç kaybı, ses kaybı, terleme, göz titremesi, hıçkırık, sarkan göz kapağı ve yüzde ağrı gibi şikayetler de görülebilmektedir.

bebeklerde beyin felciBeyin felcinin sonuçları

Beyin felci neticesinde beynin bir yanı felç olurken, vücudun da diğer yarısı felç olmaktadır. Mesela, beynin sol tarafı felç olduysa, vücudun da sağ tarafı yani beynin ters tarafındaki bölüm felç olmaktadır. Bu durumda hastaların çoğunda güç kayıpları, sızlamalar, Her iki gözün sap veya sol tarafındaki görme alanı kayıpları, konuşmada zorluk, yutkunma sorunu, sağ ya da sol tarındaki olaylara ya da cisimlere tepkisizlik, algılama problemleri ve ağır hareket etme gibi neticeler doğabilmektedir.

Beyin felcinin nedenleri

Başta sigara kullanımı olmak üzere, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve obezite beyin felcine neden olan sebeplerdir. Bütün bu sorunları doktor kontrolünde tedavi etmek ve doktor tavsiyelerine uymaktır.

Beğendiyseniz Paylaşın!..