çikolata yemenin faydaları

Çikolata hepimizin vazgeçilmez tutkusudur. Çikolatanın zararları olduğu söylense de aslında son yapılan araştırmalar çikolatanın pek çok faydası olduğunu gözler önüne serdi. MÖ. 1000 yılında Amerikan yerlileri tarafından bulunan kakao çekirdeklerinden tam 600 yıl kadar sonra çikolata bulunmuştur. İşte, çikolatanın bilinmeyen faydaları;

çikolatanın yararlarıGünde 1-2 adet yenilen bitter çikolatanın, hafızayı güçlendirdiği ve Alzheimer’a karşı iyi geldiği anlaşıldı. Ayrıca, dinamik ve canlı olmanızı sağlar.

Çikolata kansere karşı faydalıdır. İçinde bulunan antioksidanlar sayesinde yeşil çaylardan iki kat daha etkilidir.

Vücudumuzdaki kemiklerin gelişimi ve kemik erimesine faydalıdır. Çikolata içinde kalsiyum oranı yüksektir.

Endorfin hormonu salgısını arttırdığından kendinizi mutlu hissedersiniz. Stres tedavisinde ayrıca içinde bulunan potasyum ile kullanılmaktadır.

Yapılan araştırmalarda kakaonun tansiyon üzerinde etkisi bulunmuştur. Yüksek tansiyonu düşürmektedir.

Çikolata içinde bulunan yüksek oranda florid açısından dişlere faydalıdır. Yüksek oranda protein, kalsiyum ve fosfat içerdiğinden diş minesini kuvvetlendirici etkisi vardır.

İçinde uyarıcı maddeler olduğundan seks hayatı için faydalıdır. Kahve içmektense çikolata yemek daha faydalıdır.

Bağışıklık sistemimizin güçlenmesi ve üreme sistemimiz için faydalıdır. Çünkü içinde bol miktarda demir ve çinko vardır.

çikolata ile gelen sağlıkBitter çikolata, Kolestrolü yükseltmiyor ve kan şekerini hızla arttırmadığından rahatlıkla kullanılabilir.

Her gün bir tane çikolata yemek kalp krizinin önüne geçiyor çünkü içinde kanda pıhtılaşmayı engelleyici maddeler vardır.

Bitter çikolata hakkında yapılan araştırmalarda, şeker hastalarının bile yiyebileceğini ortaya koymuştur. Fakat, önerilen oran 1 parça kadardır. Tüm yararlı olan besinlerin fazlası daima zararlıdır. Çikolata tüketirken bu unutulmamalıdır.

Beğendiyseniz Paylaşın!..