cilt tipleri

Kadın ve erkekler için en önemli sorunların başında cildin yaşlanması gelmektedir. Cildimiz yani diğer bir deyişle derimiz, iç ve dış etkenlerden dolayı yaşlanmaktadır. Yaşın ilerlemesinden dolayı içten hava koşulları ve hava değişiklikleri nedeniyle de dıştan yaşlanır. Bu nedenle, cildimize özen göstermemiz onu dış etkenlerden korumamız gerekmektedir. Cilt tipleri dört ana başlıkta toplanmaktadır. Bunlar hassas, normal, yağlı ve kuru ciltler olarak sayılabilir.  Cilt bakımı için modern bakım ürünleri geliştirilmiştir, ancak her ürün her cilde uygun olmayabilir. İşte, cilt tipleri ve bakımı;

hassas cilt

Hassas cilt

Hassas ciltlerde, yeni kullanılan bir ürün denendiğinde veya mevsim geçişlerinde kaşıntı ve kızarıklık türünde bir reaksiyon meydana gelebilir. Öncelikli tercihiniz kızarıklık ve kaşıntıya sebebiyet vermeyen yani anti-alerjik ürünlerden yana olmalıdır. Yeni bir krem ya da başka bir ürün aldığınızda bu ürünü öncelikle denemelisiniz. İlk uygulamayı yaptıktan sonra 24 saat bekleyin, cildinizde bir sorun yoksa kullanın. Hassa cilde sahip olanlar, ciltleri tahriş olabileceği için çok sıcak su kullanarak banyo yapmamalıdırlar.

normal cilt

Normal cilt

Bu tip ciltlerde gözenekler küçük olur ve lekesizdir. Yumuşak ve pürüzsü görünen normal ciltlerin elastikiyeti de oldukça iyidir. Normal cilt tipine sahip olan kişiler, istedikleri ürünleri herhangi bir sıkıntı yaşamadan rahatça kullanabilmektedirler. Cildin sağlığı için bol su tüketimine önem verilmeli, gündelik bakımlarına devam edilmelidir.

yağlı cilt

Yağlı cilt

Sebum olarak adlandırılan yağ tabakası cildin yüzeyini kaplamaktadır ve yağlı cilde sebep olmaktadır. Fazla miktarda sebum yağ tabakası ölü cilt tabakasıyla birleşip sırt ve göğüs bölgesinde, bazen bacaklar ve popoda, siyah nokta ve sivilcelere neden olmaktadır. Ergenlik dönemindeki kızlarda ve erkeklerde daha sık görülen bir durumdur. Cildinizi özel ürünlerle temizlemek ve doktor desteği almak faydalı olacaktır. Haftalık periyodik olarak temizleme ürünleriyle peeling uygulaması yapmanız, cildinizi tahriş etmemeye özen göstermeniz gerekmektedir.

kuru cilt

Kuru cilt

Kuru cilt tipi çoğunlukla ilerlemiş yaşlarda görülmektedir. Bu cilt tipine sahip olanların cildi esnekliği az ve gözenekleri daha belirgindir. Banyodan sonra cilt gerilmekte ve kaşınmaktadır. Bacak ve kollarda, döküntü ve pullanma olmaktadır. Bunların nedeni aşırı oranda yaşanan nem kaybı olabilir. Genetik ya da ilaç kullanımından dolayı bazı ciltlerde yağ üretimi daha az olabilir. Kuru cilde sahip olan kişiler alkol içeren vücut losyonları ya da kolonya sürmemelidirler. Alkol barındıran bu tür ürünler cildinizi aşırı oranda kurutur. Bu ürünlerin yerine nemlendiriciler veya nemlendiricili duş jelleri kullanabilirsiniz.

Beğendiyseniz Paylaşın!..