dan brown kimdir

Dan Brown, üç çocuğun en büyüğü olarak 22 Haziran 1964 tarihinde Exeter New Hampshire – ABD’de dünyaya geldi ve burada büyüdü.

dan brown infernoEğitimi ve Hayatı

Babası Richard G. Brown’ın matematik öğretmeni olduğu ve 1968’ den emekli olduğu 1997 yılına kadar ders kitapları yazdığı Philips Exeter Akademisi kampüsünde büyüdü. Brown’ın annesi ve babası, hem müzisyen hem de şarkıcı olarak kilise korosunda görev yapmaktaydılar. Brown bu süreçte bir piskopos olarak yetişmişti. Brown’ın çocuklukta evindeki ilgisi bulmaca ve sırlara yönelikti. Şifreleri ve kodları matematik, müzik ve dillerle bir araya getirmekteydi. Genç Brown, anagram ve çapraz bulmaca çalışmalarıyla saatlerini geçirmekteydi. O ve kardeşleri, babaları ile birlikte doğum günü ve tatil günlerinde ayrıntılı hazine avı geliştirmişlerdi. Noel zamanı ağacın altında o ve kardeşleri için hediye olmazdı. Fakat Hediyeleri bulmak için hazine haritasındaki kodları ve şifreleri takip ediyorlardı. Brown’ın babası ile olan ilişkisi, Da Vinci Şifresinin 23. bölümündeki Sophie Neveu ve Jacques Sauniere ilişkisine ilham kaynağı olmuştur.

dan brown da vinci codePhilips Exeter’den mezun olduktan sonra Armherst Kolejine girdi ve Psi Upsilon kardeşlik üyesi oldu. Amherst Glee Club’ta şarkı söyleyen ve Squash oynayan Brown, burada misafir olan romancı Alan Lelchuk’un yazma öğrenci oldu. Dan Brown, 1985 öğrenim yılına geldiğinde İspanya’nın Sevile üniversitesinde sanat tarihi derslerine girdi ve 1986 yılında Armherst kolejinden mezun oldu.

Kariyeri

Şifre çözme ve gizli örgütlere olan ilgisi 1996 yılında ilk romanı olan Dijital Kale’yi oluşturmasını sağladı. İlk romanı yayınlandıktan hemen sonra e-kitap listelerinde ilk sıraya çıktı. Dan Brown bu kitabında, Amerikan sivil halkının mahremiyeti ile ulusal güvenlik arasındaki ince ve hassas çizgiyi ele alıyordu. İkinci kitabı olan İhanet Noktası, politika ve siyasette ahlak, güvenlik ve gizli teknolojik konuları ele alıyordu. Almış olduğu din ve bilimin hakimiyetindeki felsefi görüşlerin etkisiyle Melekler ve Şeytanlar adlı kitabını yazdı. Melekler ve Şeytanlar’da Vatikan ile İsviçre fizik laboratuarı arasında geçen din ve bilim üzerine bir gerilimi okuyucularına aktardı.

Angels and Demons book cover Dan BrownDan Brown’ın büyükbabası masondu ve masonluğu konu alan Kayıp Sembol isimli kitabını da ortaya çıkardı. 2003 yılında Da Vinci Şifresi adlı kitabını yayınlayan Dan Brown, bu kitabıyla tüm dünyada satış rekorlarını alt üst etti. Daha sonra Da Vinci Şifresi ve Melekler ve Şeytanlar adlı kitapları beyaz perdeye aktarıldı. En son romanı olan Cehennem, İstanbul’u ve Ayasofya’yı da içine alan bir çalışma olarak 2013 yılında yayınlandı ve Dan Brown severler tarafından büyük bir beğeniyle karşılandı.

Romanları

Dijital Kale – 1998

Melekler Ve Şeytanlar – 2000

İhanet Dosyası – 2001

Da Vinci Şifresi – 2003

Kayıp Sembol – 2009

Cehennem – 2013

 

Beğendiyseniz Paylaşın!..