pop art akım

20. yüzyıl belki de sanat açısından en gelişme görülen dönemdir. Eskiye ait olan pek çok akım değişim göstererek hayatımızın her noktasına girmiştir. Pop art isimli akım bugünlerde özellikle dekorasyona hakim olmuştur. 2. Dünya savaşından sonra reklamlarda kullanılan bu akım aslında sanat akımıdır.

pop art koltuk20 yüzyılın başlarında kubizm ve pop art akımları klasik sanata başkaldıran ve isyankar kabul edilen akımlardır. Klasik sanata ait olan tüm renkler ve dokular pop art ile yıkılmıştır. Pop art, 1956 yılında Richard Hamilton tarafından alaycı bir kolaj çalışması ile başlamıştır. Rengarenk ve canlı hareketli tasvirler, alakasız birleşmeler bu akımı oluşturmuştur. Arabalar, film artistleri, filmler, cinsellik, yiyecek firmaları bu akıma hızla girmiş ve o yılarda pek çok reklam afişinde kendini göstermiştir. Zamanla bir akım olmaktan çıkıp bir hayat felsefesi ve yaşam biçimi olmuştur. Marilyn Monroe, Elvis Presley, Elisabeth Taylor afişleri ve portreleri sıklıkla yapılırken, çeşitli ünlü arkaları ketçaplar, pizzalar hatta Coco Cola bile  pop art etkisinde çalışmalar yaptırmıştır. İşte o dönemin bu eserleri ve afişleri, kolaj çalışmaları müzayedelerde milyonlarca dolara alıcı bulmaktadır.

pop art duvar kağıdıPop art akım artık yerleşmiş ve bir yaşam tarzı olmuştur. Son yıllarda özellikle dekorasyonda tekrar kendini gösteren bu akım evlerde yeniden canlanmıştır. Kaplamalık kumaşlar, film ve film artisti afişleri, duvar kağıtları ile canlı dekorasyon akımları arasında pop art sıklıkla kullanılmaktadır. Genelde, vintage dekorasyon ile karıştırılmaktadır. Oysa pop art akım ile vintage dekorasyonun alakası yoktur.

pop art perdeEvinizde pop art akımı kullanmak isterseniz, eski film afişleri ya da kaplamalık kumaşlar ile klasik berjerleri kaplayarak modern bir çizgi yakalayabilirsiniz. Pop art akım bugün çoğunlukla klasik dekorasyon ögeleri ile harmanlanarak kullanılıyor. Böylece tarz kendini çok daha belirgin yapıyor. Pop art, bu gün tüm yaşam alanlarımıza dekorasyon sayesinde girmiştir. Kaplamalık pop art kumaşlar, tablolar, duvar kağıtları ve mobilyalar ile dekorasyonda belirli stillerin vaz geçilmezidir. Özellikle, retro stil gibi dekorasyon stillerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Beğendiyseniz Paylaşın!..