en tuhaf peynir çeşitleri

Peynir, tüm dünyada en fazla tüketilen gıdaların başında gelmektedir. Ülkemizde peynir çeşitleri oldukça zengin olup, yöresel olarak farklı lezzetler sunmaktadır. Ama öyle peynirler var ki, hem çok pahalı hem de oldukça ilginç ve bir o kadar da tuhaf üretim şekilleri ile imal edilmektedir. Sizlere bu peynirleri biraz da olsa tanıtalım istedik. İşte, dünyanın en tuhaf peynirleri;

pule peyniri

Pule Peyniri: Dünyanın en pahalı peyniri olan Pule, Sırbistan Belgrad’da Zasavica bölgesinde yapılmaktadır. Bir kilosu yaklaşık 1.700 dolar olan bu peyniri bu denli pahalı yapan şey ise eşek sütünden üretilmiş olmasıdır. Bir kg peynir için en az 25 litre eşek sütü gerekmektedir ve eşek sütünün kg fiyatı da yaklaşık 45 dolar civarındadır.

stilton peyniri

Stilton peyniri: Gerçek altın kullanılarak üretilen bu peynirin kilosu yaklaşık 1.000 dolar. Yenilebilir altın yaprağı kullanılan peynir, İngiltere’de üretilen en pahalı peynir özelliğini taşımaktadır.

epoisses peynir

Epoisses Peyniri: Pis kokusu nedeniyle, tüm Fransa’da kamu ulaşım araçlarına sokulması bile yasaklanan bu peynir Napolyon’un en favori peyniri özelliğini taşıyor. Çiğ inek sütünden üretilen bu peynir burun akımtısı yapacak kadar keskin bir amonyak kokusu başladığında yenebilecek kıvama gelmiş sayılır.

casu marzu

Casu Marzu Peyniri: İtalya Sardunya adasının popüler koyun peyniridir. Casu Marzu, halk dilinde çürük peynir ya da kurtçuk peyniri anlamına gelmektedir. Kurtçuklar ile yapılan bu peynir yenmeye hazır hale geldiğinde binlerce larva içerir. Peynirdeki bu larvalar insan sağlığı için tehlikeli olsa da yerel halk tarafından çok sevilmektedir. İçindeki beyaz saydam solucanlar ayıklanarak servis edilir.

milbenkase peyniri

Milbenkäse Peyniri: Akarların dışkısı ile yapılan bir Alman peyniridir. Akarlar olgunlaştıkça enzim salgılarlar ve üç ay sonra kırmızımsı kahverengine döner, bir yıl sonra da sarımsı bir renge bürünür. Daha sonra da siyahımsı bir yumru haline gelir ve acı bir tadı olur. Alerjisi olanların tüketmemesi tavsiye edilmektedir.

vicux lille peyniri

Vieux Lille Peyniri: Dünyanın en güçlü kokulu peyniridir. Keskin kokusu nedeniyle özel pakette satılan bu peynire yaklaştığınızda gaz maskesi takmanızda fayda var. Aynı zamanda çok tuzlu olan bu peynir için turşu gibi kokuşmuş sıfatı da kullanılmaktadır.

Beğendiyseniz Paylaşın!..