duvar kağıdı seçimi

Bir evde, en önemli etkiyi duvar renkleri ve şekli vermektedir. Temel olarak, dekorasyonun başlangıcı duvar boyaları veya duvar kağıtlarıdır. Dekorasyonda, duvar kağıdı seçecekseniz biraz zorlanacaksınız demektir. Çünkü çeşit, model ve renk seçenekleri son yıllarda inanılmaz artmıştır.

duvar kağıtlarıBir duvara, duvar kağıdı uygulaması için komple zımparalanması gerekmektedir. Duvarda olan pütürlükler ve şekil bozuklukları, kağıdın altından belli olduğundan bu işlem önemlidir. Duvarınızın uygunluğuna karar verdikten sonra, bir duvar kağıdı satan firmadan renk ve model seçimine karar vermeniz gerekmektedir.  Çünkü duvar kağıtları, kendi içlerinde de çeşitlere ayrılmaktadır. Boyanabilen, elyaf, vinil, ipek ve kabartmalı kağıtlar gibi. Evinize alacağınız duvar kağıdının kalitesi, içine katılan vinil oranı kadar kalitelidir. Duvar kağıdının içindeki vinil oranı tam kararında olmalıdır, fazlası duvarın hava almasını engelleyeceğinden, rutubet sorunları yaratmaktadır. Az olduğunda ise, kağıdın dayanıklılık süresi düşmektedir. Bu sorunu, ancak kaliteli ve güvendiğiniz bir yerden alışveriş yaparak aşabilirsiniz. Renk tonu kararını vermek için, evinizin duvar kağıdı döşeyeceğiniz alanları ne kadar güneş alıyor ve mobilya renkleriniz ne ise, ona göre karar vermek en mantıklısıdır. Koyu renklerin hakimiyetinde ve az ışık alan bir mekana, kesinlikle açık tonlarda ve ışığı yansıtan duvar kağıtları seçmek mantıklıdır.

salon duvar kağıdıDuvar kağıdını, hafif parıltılı veya simli gibi tonlardan seçebilir ve ışık vurduğunda ferahlık hissi yaratabilirsiniz. Ayrıca, boyanabilen kabartmalı duvar kağıtlarından seçip, hafif parlak simli krem, beyaz, şampanya ve açık badem gibi tonlarla aynı efekti verebilirsiniz. İllaki desenli duvar kağıdı istiyorum diyorsanız, geniş desenli modellerden seçebilirsiniz. Geniş desenli duvar kağıtları ile aynı ferahlık hissini alırsınız. Duvar kağıdı uygulayacağınız alan geniş ve büyükse, koyu renkler, küçük desenler, iki ya da 3 farklı duvar kağıdını birbiri ile kombinleyebilirsiniz. Yemek odanızın masasının arkasına, çiçekli duvar kağıdı uygulayıp karşı duvarı veya yan duvarı düz renk duvar kağıdı ile kombinleyerek, iki alanı birbirinden ayırabilir ve hoş bir tarz yaratabilirsiniz.

yatak odası duvar kağıdıSalonda televizyon seyrettiğiniz duvarı, koyu ton bir duvar kağıdı ile döşeyip, diğer duvarları açık tonlar ile kaplayarak kontrastlık yaratabilirsiniz. Bu uygulamayla alana derinlik kazandırılırken, gözü yormayan bir TV seyretme alanı da yaratmış olursunuz. Duvar kağıtları ile hareketlenen ve canlanan bir dekorasyon yaratabilirsiniz. Duvar kağıdı alırken, ruloların seri numaralarını mutlaka kontrol etmeyi unutmayın. Bu sayede, farklı tonlarda duvar kağıdı alışverişi yapmamış olursunuz.

Beğendiyseniz Paylaşın!..