fethiyede tatil yapmak

Türkiye’nin belki de en beğenilen ve sevilen doğa harikası tatil beldesi olan Fethiye, Muğla’nın ilçesidir. Tüm Dünyadan binlerce turistin geldiği bu belde antik Telmessos kenti üstüne kurulmuştur. Antalya’ya yaklaşık 3 saat uzaklıktadır ve Akdeniz’in batısındadır.

fethiye hakkında bilgiHakkında bilinen en eski tarih ile, MÖ. 3000’li yıllarda kurulan antik Telmessos kenti, Likya ile sınır komşusudur. Uzun süre Likyalılarla savaşmış ve özgürlüğünü korumuştur. Daha sonra, MÖ.3. yüzyılda Likya egemenliğine girmiştir. Likya’yı ele geçiren Persliler tarafından işgal edilmiştir. Perslilerin istilasından, büyük İskender tarafından kurtarılmıştır. 1424 yılında Osmanlı imparatorluğu topraklarına katılmıştır. O dönemde ismi Meğri olarak anılmaya başlanmıştır. 1913 yılında uçağı düşen Fethi bey anısına isim, Fethiye olarak konulmuştur.1919-20 yılları arasında İtalyan işgaline girmiştir. Ölüdeniz gibi dünyaca tanınan bir kumsala sahiptir. Ölüdeniz kumsalı, 2006 yılında dünyanın en güzel kumsalı seçilmiştir. Doğal yapısı sayesinde, yamaç paraşütünde Türkiye’nin en önemli merkezlerindendir. Kelebekler vadisi, Kabak koyu gibi el değmemiş ve doğallığı bozulmamış alanları vardır. Bunun dışında, Likya kral mezarları, Belceğiz, Çalış kumsalı, Telmessos, Kaunos, Kadyanda, Tlos, Pınara, Letoon, Sidyma ve Ksantos antik kentleri vardır. Tarihte Meğri adası olarak geçen şövalye adası, lades kemiği şeklinde limana koruma yapmaktadır. Limanın tam göbek kısmındadır. Fethiye’de trekking, yamaç paraşütü, atlı sporlar, kanyon turları, Af kulede dalma, yelken sporu ve rafting yapılabilmektedir. Çarşısı ve sahil boyu ile tartışmasız bir güzellikte olan ilçe, tüm dünya tarafından tercih edilmektedir. Özellikle, dağların üstünden verdiği panoramik manzaraları ile bir doğa harikasıdır. İlçede pansiyon ve beş yıldızlı tatil köyleri bulunmaktadır. Ayrıca kamp ve çadır alanları da mevcuttur.

fetiye hakkında bilgilerFethiye koy ve denizi ile muhteşem bir tatil beldesidir. Deniz, kum ve güneş, tarih, arkeolojinin bir arada olduğu, bekli de tek belde olan Fethiye’de mutlaka kendinize göre bir tatil seçeneği yaratabilirsiniz. Ege ve Akdeniz yemeklerinin karması olan zeytinyağlı ve zengin balık menüleri ile her yerde dünya mutfağını da tadabilirsiniz.

Beğendiyseniz Paylaşın!..