Medion   DIGITAL CAMERA

Antalya ilinin Kaş ilçesine bağlı olan Kalkan, el değmemiş doğa harikası ve Likya medeniyetinin beşiği olan bir beldemizdir. Heredot’un “yıldızlara en yakın yer” olarak tasvir ettiği Kalkan, eşiz plajları ve doğal güzellikleriyle son yılların dikkat çeken turizm merkezlerinden biri haline gelmiştir.

patara plajı

Dünyanın en uzun ikinci plajı olan Patara plajı ile Kaputaş plajı Kalkan’ın en önemli plajlarıdır. Buradan Akdeniz’in serin sularına kendinizi bırakabilir, tatilin keyfini yaşayabilirsiniz. Patara Plajı, aynı adla bildiğimiz Patara antik kentinin yakınında olup, Kalkanın en güzel ve en büyük plajlarındandır. İnce kuma sahip olan kumsalın uzunluğu 18 km’yi bulmaktadır.

kaputaş plajı

Kaputaş Plajı, Kaş sahil yolunun üstünde ve Kalkan’a yaklaşık 10 dakika uzaklıktadır. Kanyondan gelen ve denize kadar ulaşan su, deniz suyunun da serin olmasını sağlamaktadır. Türkiye’nin en uzun kanyonu da Kalkan’dadır. 17 km uzunluğu bulunan Saklıkent kanyonu büyük bir çökme nedeniyle 200 bin yıldan daha eski bir geçmişe sahiptir. Kalkan’da görülmesi gereken doğa harikası yerlerden biridir. Kalkan, Likya medeniyetini içinde barındıran bir beldemizdir ve burada birçok antik kent yer almaktadır.

xanthos antik kenti

Xanthos antik kenti: Kaş – Fethiye yolunun 70. kilometresinde yer almaktadır. Likya medeniyetinin başkentliğini de yapan kentin tarihi M.Ö. 8. yüzyıla kadar ulaşmaktadır. Kentte kaya mezarları, lahit mezarlar ve dikme mezar kalıntıları bulunmaktadır.

Kekova antik kenti – Batık şehir: 4,5 km² yüzölçümü bulunan küçük bir kayalık adadır. Pansiyon ve kafelerin de yer aldığı adaya ulaşım teknelerle sağlanmaktadır. Adanın kuzey bölümünde Dolkisthe antik kentinin batık kalıntıları yer almaktadır.

kekova antik kenti

Myra antik kenti: Myra, Likya ittifakına dahil olmadan öncesine dair herhangi bir yazılı kaynak bulunamamıştır. M.Ö. 168 yılına endekslenen Myra antik çağın en büyük kentlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Antiphellos antik kenti: Kaş’ın Likya dönemindeki isimlerinden biri olan Antiphellos, M.Ö. 4. yüzyıla uzanan daha yukarıda bulunan Phellos’un limanı olarak kullanılmıştır. Sonraları bu liman bölgesi gelişerek Phellos’u geride bırakmıştır.

kalkan tatili

Tlos antik kenti: Likya medeniyetinin en önemli kentlerinden biri olan kent, Akdağların batısındaki yamaçlara kurulmuş ve vadiye kadar uzanmaktadır.

Letoon antik kenti: Kaş – Fethiye yolunun 65. km’sinde bulunan kent, Zeus’tan hamile kalan Leto adına kurulmuştur. Bilinen tarihi M.Ö. 7. yüzyıla uzanan Letoon antik kenti, dinsel ve politik bir yerleşim yeridir.

Beğendiyseniz Paylaşın!..