kedilerin gözünden

Kedilerin gözlerinin temel yapısı insanların göz yapısıyla oldukça benzerlik gösterir. Fakat kedilerin gözleri çok daha farklı ortamlara uyum sağlar ki, bizim gördüğümüz dünyaya baksalar da değişiklikler gösterir. Kedilerin aslı yırtıcı olduğundan dolayı, loş ışıkta etraflarındaki hareketliliği çok iyi bir şekilde algılamaları gerekmektedir. Bunu yapabilmeleri için ise, insanlarda olan renk algısı ve belirgin bazı özelliklerden vazgeçmek durumundadırlar. Peki, kedilerin gözünden dünya nasıl görünür?

kediler nasıl görür

Deniz seviyesi yükselmesi yansıması ve kentsel ısı adası görüntülerini sunan sanatçı Nickolay Lamm, son olarak dünyaya kedilerin gözünden baktı. Bu yaparken de Pensilvania Üniversitesi Veterinerlik Bölümü doktorları ve bazı diğer hayvan gözü uzmanlarıyla çalıştı. İnsan gözünden görüntü üst kısımda belirtilerken, kedilerin gözünden görülen görüntüler de alt kısımda verilmiştir.

kedi görüşü

Resimlerin kenarlarındaki bulanıklık kedilerin çevresel görüşünü simgelemektedir. İnsanlar 20 derecelik çevresel görüş alanına sahip olup, bu oran kedilerde 30 derecedir. Kedilerin genel görüş alanı da insanların genel görüş alanı olan 180 dereceden daha geniştir ve 200 derecedir.

kedilerin görme şekli

Uzak mesafe görüşleri kedilerde insanlar kadar iyi değil. İnsanların 30 metre mesafeden yakaladıkları net görüş, kedilerde ancak 6 metreden yakalanabilmektedir. Kediler uzağı görmekte çok iyi olmadıklarından, özellikle yeşil manzaraları ayırt edemezler. Uzmanların verdikleri bilgilere göre, kediler sarı ve mavi renkleri görürler, ancak kırmızı, kahverengi ve turuncu renkleri göremezler. Dolayısıyla da kedilerin edindiği görüntü soluk olur.

kedilerin gözünden dünya

İnsanlara oranla kediler, karanlık ortamda 6-8 kat daha iyi görmektedirler ki, bunun nedeni retinalarında bulunan ışık alıcı hücrelerin insanlarınkinden daha çok olmasıdır. Eliptik olan göz bebekleri loş ışıkta oldukça genişler, fakat en küçük bir ışıktan hassas olan retinayı korumak için küçülür. Gece avlanan hayvanlardaki Tapetum Lucidum kedilerde de bulunmaktadır. Tapetum Lucidum, ışık alıcı hücreleri tarafından emilmek için ikinci şansını deneyen, ışığı retinadan geçirerek gözün arka bölümüne kadar ulaştıran bir yansıtan tabaka dokusudur. Çekilen fotoğraflarda gözlerinin parlak çıkmasının sebebi de bu durumdur.

Beğendiyseniz Paylaşın!..