lagari ahmet çelebi

Dünyada kullanılan roketlerin ilk şeklini yaratan ve bulan kişinin bir Türk olduğunu biliyor musunuz? Bunu bulan ve deneyini yapan kişi Lagari Hasan Çelebi, 4.Murat devrinde yaşamıştır. Padişahın huzurunda roketini çalıştırmış ve havalanmıştır. Hakkında çok az şey bildiğimiz Lagari Hasan Çelebi bugünkü roket teknolojisinin mimarı olarak bilinir.

il roketi yapan türkLagari Hasan hakkında bilgi bulmak çok sınırlıdır hatta onun hakkında olan her şeyi Evliya çelebinin yazılarından biliyoruz diyebiliriz. Çevresinde çok cesur ve bilgili bir adam olarak tanınmıştır. Bütün hazırlıklarını ve bu arada kendi icadı olan fişeği de tamamlayan Lagari, padişahtan tecrübe için izin istemiştir. Ahmet çelebiyi korkulacak bir adam olarak düşünerek Cezair’e sürgün gönderen padişah, çok yakın bir zamanda yanına gelen Lagari’den hoşlanmasa da merak ettiğinden izin vermiştir. Yalnız, 4. Murat , Lagari’den tek bir istekte bulundu, bu deneyi halk görmeyecekti. Kararlaştırılan gece, Lagari Hasan ve yardımcıları Sarayburnu’na geldiler. Lagari önce fişek hakkında bilgi verdi ve yardımcılarından üstünde olduğu fişeği ateşlemelerini istedi. Yedi kollu fişek, herkesin gözleri önünde yukarıya doğru hareket edip, yükseldi. Padişah ve yanındakiler kaybolan Lagariyi beklemeden döndüler. Fişeğin barutu bitince Lagari kanatları açmış ve suya inmişti. Daha sonra padişahın huzuruna çağrılmıştı.

Evliya Çelebi bu konu hakkında şunları yazmıştır.

Evliya Çelebiye göre, Lagari fişeğe bindiğinde ‘’yukarıya İsa Peygamber ile buluşmaya gidiyorum. ”Seni Allah’a ısmarladım padişahım’’ demiştir. Gene Evliya Çelebi,  ‘’bir kese akça ihsan olunup yetmiş akça ile sipahi yazıldı. Sonra Kırım’da Selamet Giray Han’a gidip yanında vefat etmiştir’’demiştir.

Beğendiyseniz Paylaşın!..