polikistik over sendromu nedir

Son yıllarda ismini çok duyduğumuz Polikistik Over hastalığı, kadınlarda en sık görülen hastalıklar arasına girdi. Bu hastalığı tanımak ve belirtilerini bilmek, önlem almak için çok faydalıdır. Fakat, ne yazık ki bu hastalığın tedavisi yok sadece septomlar yavaşlatılarak, normal bir hayat yaşanabilmektedir.

polikistik over belirtileriPolikistik Over hastalığı bir kısır döngü yaratır. Ergenlik döneminde adet kanamalarının düzensizliği ile başlamaktadır. Üç ayda bir adet görme veya hiç görmeme gibi düzensizlikler yaşanmaktadır. Bir miktar kilo verme ile sendromlar düzelse de, bu sefer insülin direnci artarak hormonal yapı tekrar bozulur. Bu nedenle kısır döngü gibi Pkos sürekli kendini tekrar eder. Pkos hastalığında kadınlarda androjen adı verilen erkeklerde daha fazla salgılanan hormon üst seviyede salgılanmaya başlar. Erkeklerde olduğu gibi tüylenme, saçlarda dökülme ve göbek yağları oluşmaya başlar. Genellikle Pkos hastalığında %30 seviyesinde obezite bulunur ve kısırlığa giden bir periyod vardır. Bu nedenle Pkos hastaları çocuk sahibi olabilmek için yardım almalıdır. %1 kadar Pkos hastalarında bu sendromlar görülmeyebilir. Pkos’un belirtileri ise, adet kanaması düzensizliği, yağlı cilt, sivilceler, aşırı kıllanma ve gebe kalamama, saç dökülmesi ve kilo almak olarak sayılabilir. Bu belirtilerden bir kaçını taşıyorsanız hemen doktora başvurmalısınız. Ultrasonla ve kan tahlilleri ile tanı koyulan Pkos hastalığında rahimde yumurtalıklar çevresinde pek çok kistleşmiş yumurta bir arada gözükmektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalarda, Pkos hastalığı ile insülin direnci arasında bir bağ bulunmuştur. Pkos hastalığında olan insülin direnci sayesinde pankreas yüksek düzeyde insülin salgılar ve bu durum yumurtlamayı engeller. Bu nedenle Pkos hastalığı şeker hastalığını da beraberinde getirir. Bunun yanı sıra kalp hastalıkları, tansiyon problemleri ve kolestrol başlıca sorunlar olarak gözükür. Uzun süre adet olmayan kadınlarda rahim içi doku kalınlaşarak rahim kanserine dönebilir.

polikistik over tedavisiPkos sendromu olan hastalara tedavide doğum kontrol hapları verilir. Böylelikle her ay düzenli hormon salgısı yaptırılır. Çocuk sahibi olmak isteyen hastalara önerilen tüp bebek ve ilaç tedavileridir. Tüp bebek tedavisinde ve ilaç kullanımında çok hassasiyetli davranmak gereklidir. Aynı anda pek çok yumurta büyüyerek, rahatsızlık verici ve ciddi hastalıklar yaşanabilinir. Bu nedenle her gün düzenli kan tahlilleri ile hormon dengesi kontrol edilerek tedavi yapılmalıdır.

Beğendiyseniz Paylaşın!..