uçaklar nasıl uçar

İnsanlar, tarih boyunca uçma hayalleri kurmuşlardır. Eski kayıtlara ve tarihi bulgulara bakıldığında bu konuyla ilgili birçok çalışmanın ve uğraşının olduğunu görürüz. Binlerce yıllık bu hayal 20. yüzyılla birlikte gerçekleşti ve çok kısa sürede gelişerek devam etti. Peki, tonlarca ağırlığa sahip uçaklar nasıl uçuyor? Havada nasıl kalıyor? 

uçakların uçma prensibiUçaklar, hareket ederken mevcut kanatların aerodinamik yapısından dolayı, gelen havayı aşağıya doğru eğmektedirler. Havanın aşağıya doğru eğilmesi, uçağın yukarı doğru hareket etmesini sağlamaktadır. Motorların yardımıyla da hızı artmaya devam ettiğinde, kanatlar sebebiyle aşağıya eğimlenen havanın miktarı ve oranı da artar, bunun neticesinde yükselme ivmesi de artmaktadır. Önde bulunan köşesi arkadaki köşesinden biraz daha yüksekte olan düz bir tahta dahi havayı yararak hareket ettiği taktirde havalanabilmektedir. Özetle, uçakların uçması için kanat ucunun olmasına bile gerek yok. Şöyle ki, açılı olan kanadın açılı olan kanadın havayı aşağıya doğru itmesi ve yöneltmesi, kanadı yukarı doğru itmektedir.

uçakların uçmasıKaldırma gücü, kanadın eğriliği ya da bükümü, kanadın ön ve arka köşeleri arasında bulunan kiriş mesafesi, kanadın kalınlığı ve yüzeyinin genişliği gibi faktörlere dayanmaktadır. Uçak tasarımcıları, uçak gövdesi ile kanatları arasında olan açılarla oynayarak değişik amaçları da karşılayabiliyorlar. Mesela, sesten hızlı uçabilen bir Concorde uçağının kanatları, daha fazla geriye alındığı için havayı çok daha geriye itmekte ve ses hızını kolayca geçebilmektedir. Uçakların kanatlarında kaldırma kuvvetinin oluşabilmesi için, kanatların etrafından belli bir hıza sahip hava akımının geçmesi lazımdır. Bu hava akımı da motorlardan elde edilmektedir ve bunun genel adı havacılık dilinde Thrust olarak isimlendirilmektedir.

uçak nasıl uçmaktadırGünümüzde, tonlarca ağırlıkta olan metal yığınlarının sanki kağıttan yapılma bir uçurtma misali gökyüzünde süzülmeleri aslında fizik yasaları sayesinde mümkün olmuştur. Bu sayede, uzayın ve evrenin kapıları az da olsa aralanmıştır.

Beğendiyseniz Paylaşın!..